Renowacja eine Szczególnie w przypadku piły drobnej, wystarczająca ostrość jest ważna dla uzyskania dobrych rezultatów cięcia. Jak prawidłowo wyostrzyć piły, na co zwrócić uwagę i które narzędzia najlepiej wykorzystać, wyjaśniono szczegółowo w tym poście.

Ostrzenie pił może również wymagać dodatkowej pracy, którą należy wykonać również: Ab opatrunek piły

korygowania zębów i powierzchni główki zęba

cięcia

  • obciągania
  • obciągania Potnij zęby na tej samej wysokości. Można to łatwo osiągnąć za pomocą płaskiego pliku. Czasami jest pomoc - w takim przyborniku można zacisnąć plik, zęby można następnie pociąć na dokładnie taką samą wysokość.
  • Truing jest zawsze konieczny, gdy zęby są nierównomiernie wysokie. Piła nie jest już "chwytana" prawidłowo i nie przecina już wszystkich zębów. W rezultacie wydajność piły pogarsza się częściowo.

Zęby są zawsze wyrównane do najkrótszego dostępnego zęba, wszystkie pozostałe zęby są skrócone do tej długości.

Korygowanie zębów

Obróbka zębów zapewnia częściowo prostokątną powierzchnię głowy, szczególnie w przypadku zębów, które należy znacznie skrócić. To musi być następnie skorygowane ponownie, tak aby powierzchnia głowy zniknęła, a ząb został ponownie wycelowany.

Aby usunąć zadziory, piła musi zostać ponownie usunięta.

Piły piły

Zęby piły muszą być naprzemiennie wygięte w lewo i prawo na zewnątrz, tak aby szerokość cięcia piły była większa niż tylna piła. W przeciwnym razie piła mogłaby utknąć w obrabianym przedmiocie.

Ostrzenie piły

Po tej pracy rozpoczyna się właściwe ostrzenie. Powinien działać tylko przy kilku ruchach pliku, aby nie usunąć zbyt wiele materiału. W przeciwnym razie żywotność piły może ulec znacznemu skróceniu. Powinny wystarczyć 2 - 4 ruchy pilnika po powierzchni cięcia.

Podczas ostrzenia należy zwrócić uwagę na geometrię. Piły mogą być zaprojektowane do cięcia podłużnego (LS) lub przekrojów (QS), w zależności od tego, czy chcesz widzieć równolegle, czy przez włókno. Odpowiednia geometria i kąty ostrzenia muszą być zachowane.

Tips & TricksJakie narzędzia, potrzebujesz pilnika odpowiedniego do odpowiedniego uzębienia i szczypiec. Jeśli to konieczne, prowadnica piły z kątomierzem (w celu dostosowania do właściwego kąta oparcia). Opaska zaciskowa zwykle ma sens przy mocowaniu piły. W tym poście znajdziesz także więcej.

Udostępnij znajomym

Zostaw swój komentarz